płyty wielowarstwowe

Płyty wielowarstwowe – co warto o nich wiedzieć?

Płyty wielowarstwowe są niezmiennie popularne, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że można z nich budować nie tylko pawilony, ale wiele innych konstrukcji. Jakich? O tym wszystkim w poniższym artykule.

Płyty wielowarstwowe – co to takiego? Jak są zbudowane?

Płyty wielowarstwowe stanowią jeden z podstawowych budulców budowlanych. Ich konstrukcja jest dość prosta, bo złożone są praktycznie z dwóch solidnych elementów. Jednym z nich są okładziny metalowe, kolejnym rdzeń izolacyjny umieszczony pomiędzy nimi. Okładziny są przeważnie wykonane z trwałej blachy ocynkowanej, zwłaszcza że jest ona powlekana specjalnymi powłokami organicznymi jak Poliester, PVC, PVF2. 

Co do rdzenia to może nim być jeden z trzech materiałów: styropian, twarda wełna mineralna lub sztywna pianka poliuretanowa. Dodatkowym zadaniem okładziny jest ochrona rdzenia izolacyjnego, który nie tylko odpowiada za odpowiednią izolację, lecz również utrzymywanie odpowiedniego dystansu okładzin względem siebie. 

Płyty wielowarstwowe znane są przeważnie z budowy pawilonów. To najbardziej popularne tego typu konstrukcje, lecz przykład firmy Płyt-Bud pokazuje, że w ten sposób można wznieść wiele innych obiektów. Wystarczy sprawdzić na stronie plytbud.pl, co jest oferowane. Omówimy je teraz pokrótce. 

Pawilony i hale – co je charakteryzuje?

Zacznijmy od tego, co najbardziej znane – pawilonów. Są bardzo popularne, bo niezwykle łatwe w budowie. Stawia się je bezproblemowo, łatwo i szybko. To nie tylko praktyczne rozwiązanie, ponieważ dostępne są różne kolory i profile płyt wielowarstwowych, więc łatwo stworzyć atrakcyjną aranżację. Co ważne, prace montażowe można prowadzić praktycznie przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. 

Do tej samej kategorii dużych obiektów zaliczamy też hale, które mogą mieć różne przeznaczenie. Mamy ogromną możliwość, by dowolnie kształtować pomieszczenia i powierzchnię produkcyjną, usługową, co w konsekwencji oznacza, że niezależnie od branży, hale wykonane z płyt wielowarstwowych sprawdzą się wszędzie. 

Płyty wielowarstwowe – inne obiekty

Chociaż pawilony i hale to najczęściej wybierane obiekty, które stawia się z płyt warstwowych, to nie zapominajmy, że z tego materiału budowlanego można postawić praktycznie każdą konstrukcję. Często w ten sposób powstają obiekty socjalno-biurowe, które spełniają najważniejsze wymogi BHP oraz ppoż. Cenione są też kioski i portiernie, bardzo funkcjonalne, łatwe w budowie. Łatwo je dopasować do aktualnych warunków lokalowych. Nie są duże, a ustawione w jednym ciągu prezentują się naprawdę estetycznie. Tak często tworzone są pasaże handlowe. Z płyt buduje się też garaże, które identycznie jak inne obiekty wykonane z płyt, bez trudu można dopasować do indywidualnych oczekiwań. 

Ciekawie też prezentują się domki letniskowe, lecz nie tylko o estetykę tu chodzi, bo płyty ze względu na swoje właściwości termiczne nie przepuszczają zimna, latem zaś nie nagrzewają się za mocno, więc we wnętrzu domku panuje przyjemna atmosfera. Z płyt wielowarstwowych można budować też tak specjalne obiekty jak chłodnie, lecz tutaj materiał musi być dodatkowo wzmocniony lakierem organicznym. Między płytami zaś najlepiej zastosować sztywną piankę poliuretanową typu PIR. 

Bez dwóch zdań płyty wielowarstwowe są warte uwagi, szczególnie że ich zastosowanie jest niemalże nieograniczone. 

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *