olej przepracowany

Olej przepracowany, skup i przetwarzanie

Rosnąca z zauważalną prędkością ilość odpadów oraz ich niewłaściwe składowanie przyczyniają się do dewastacji krajobrazu, ale także do skażenia środowiska naturalnego. Wśród odpadów niebezpiecznych znajdują się miedzy innymi odpady olejowe, które są wysoce szkodliwe dla środowiska ze względu na swój szkodliwy skład. Jest to to grupa odpadów szczególnie niebezpiecznych – również ze względu na ich właściwości fizyczne. Co zatem robi się z odpadami z tej kategorii oraz jak postępować z przepracowanym olejem, aby nie doprowadzić do skażenia środowiska?

Olejów odpadowych nie możemy na przykład wylewać do kanalizacji. Doprowadziłoby to do jej zatkania oraz mogłoby doprowadzić do skażenia. Nie możemy również pozostawiać ich na śmietniku, a sposoby ich składowania i przechowywania są ściśle określone przepisami prawa. Również transport olejów odpadowych musi odbywać się zgodnie z dyrektywami – podobnie jak sposoby ich przetwarzania i przystosowania do dalszego wykorzystania. Alby zajmować się gospodarowaniem odpadami, firma musi posiadać stosowne zezwolenia oraz spełniać określone normy.

Olej przepracowany – skup i regeneracja

Przedsiębiorstwa generujące oleje przepracowane stają wobec tego przed niemałym problemem, jakim jest przepisowe pozbywanie się odpadu. Postępowanie niezgodne z prawem jest zagrożone finansowymi karami. Aby rozwiązać kwestię składowania, transportu i przekazania do utylizacji w kompleksowy sposób, właściciele odpadów podpisują umowy z wyspecjalizowanymi jednostkami oferującymi skup. Są to przeważnie firmy dostarczające odpowiednie przepisowe zbiorniki na odpady, a także oferujące odbiór i transport odpadów. Z chwilą ich przekazania, większość odpowiedzialności za dalszy los olejów odpadowych przechodzi z właściciela na odbiorcę.

Co dalej dzieje się z przepracowanym olejem?

Odpady olejowe są poddawane regeneracji i przystosowaniu do dalszego wykorzystania. Są odpowiednio oczyszczane oraz poddawane rafinacji mającej na celu nadanie im określonych właściwości. Następnie są wykorzystywane na przykład do produkcji olejów smarowych lub lekkich olejów opałowych. Dopiero gdy przepracowany olej nie nadaje się już do dalszej regeneracji i wykorzystania – jest poddawany unieszkodliwieniu.

W przypadku firm generujących olej przepracowany, skup okazuje się najłatwiejszym i najwygodniejszym sposobem na pozbycie się problemu. Jednocześnie daje pewność, że odpady nie będą zagrażać środowisku ani ludziom.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *