magazyn

Na jak długo można wynająć magazyn?

Długość trwania umowy najmu, jest uzależniona od kilku czynników. Oczywiście zupełnie inaczej wygląda to w sektorze prywatnym, a inaczej jeśli ktoś wynajmuje magazyn pod prowadzenie jakiejś działalności. Osoby prywatne zazwyczaj cenią sobie krótsze umowy, które dużo łatwiej jest wypowiedzieć.

Długość trwania umowy najmu, jest uzależniona od kilku czynników. Oczywiście zupełnie inaczej wygląda to w sektorze prywatnym, a inaczej jeśli ktoś wynajmuje magazyn pod prowadzenie jakiejś działalności. Osoby prywatne zazwyczaj cenią sobie krótsze umowy, które dużo łatwiej jest wypowiedzieć. Dlatego są one podpisywane najczęściej na okres 12 miesięcy, ewentualnie 2 lat. Natomiast duże firmy celują bardziej w najem długoterminowy, obejmujący okres kilku lat.

Jaka długość wynajmu jest najbardziej optymalna?

W Polsce magazyny są zazwyczaj wynajmowane na czas od 3 do 5 lat. Duży wpływ na tę kwestię, mają przede wszystkim ustalenia samych deweloperów. Osoby zajmujące się komercyjnym budowaniem magazynów, zazwyczaj przygotowują szczegółową strategię dla swoich nowych obiektów.

Chcesz wynająć magazyn w dynamicznie rozwijającym się regionie Wrocławia i okolic? Sprawdź co do zaoferowania ma Axiimmo – szeroki wybór magazynów klasy A do wynajęcia we Wrocławiu i w bliskich okolicach.

Szacują jaka długość najmu jest dla nich najbardziej opłacalna i taką właśnie oferują na rynku. Z punktu widzenia każdego dewelopera im dłużej wynajmowana jest powierzchnia magazynowa, tym lepiej. Czas potrzebny do znalezienia kolejnego pewnego klienta, bywa różny. Niektóre magazyny są wynajmowane niemalże natychmiast, inne czekają na to natomiast kilka miesięcy, co wiąże się z pewnymi stratami. Dlatego też deweloperzy chcąc zabezpieczyć swoje interesy, narzucają pewne warunki w tej kwestii. Jednak to nie tylko ich działania mają wpływ na to, że firmy wolą wynajmować na dłuższy okres czasu.

Dlaczego dłuższy wynajem jest bardziej opłacalny?

Większość dużych najemców, a zatem naprawdę sporych przedsiębiorstw, decyduje się na wynajem dłuższy niż okres 5 lat. Dlaczego? Między innymi ze względu na to, że magazyn zawsze trzeba w jakiś sposób przystosować do swojej działalności, a zatem poczynić odpowiednie inwestycje. Zazwyczaj to przedsiębiorstwa z branży produkcyjnej decydują się na najdłuższy wynajem, ponieważ modyfikują one dość mocno powierzchnię i inwestują również w specjalistyczne maszyny. Natomiast branża logistyczna preferuje takie rozwiązanie z nieco innych względów – muszą zadbać o optymalną ilość bram oraz doków.

Każda taka inwestycja, to nawet setki tysięcy złotych. Aby się ona w pełni zwróciła, firma musi działać w danym magazynie przez konkretną liczbę lat. Są zatem prowadzone dokładne wyliczenia dzięki którym wiadomo, jaki czas jest najbardziej optymalny. Nie ma tutaj zatem mowy o żadnym przypadku, jeśli chodzi o okresy najmów. W takich sytuacjach bardzo często oscyluje się wokół umów 5-letnich. Preferowane są również jeszcze dłuższe kontrakty, jednak są one zdecydowanie rzadszym rozwiązaniem.

BTS – magazyn szyty na miarę

BTS są to obiekty, które buduje się oraz projektuje z myślą o konkretnym najemcy. Bardzo często już na samym etapie budowy przyszły najemca ma coś do powiedzenia. Wszystko jest dopasowywane do jego potrzeb. W takiej sytuacji, okres najmu jest najdłuższy. Inwestycja musi być bowiem opłacalna dla obu stron.

Dlatego umowy oscylują wokół 7-10 lat. Osoba wynajmująca taki magazyn i ponosząca koszta związane z jego dopasowaniem do konkretnej firmy, zazwyczaj nie może pozwolić sobie na krótszy okres najmu. 

Jak widać naprawdę wiele kwestii ma wpływ na to, na jaki okres czasu wynajmowane są magazyny. Dużo do powiedzenia w tej kwestii mają deweloperzy, którzy zajmują się ich budowaniem. Natomiast firmy dopasowują okres najmu do wykonywanej przez siebie działalności. Jeśli wymaga ona modyfikowania powierzchni i kupowania sprzętów, wówczas kalkuluje się ile należy pracować w danym miejscu, aby wszystko się zwróciło. Dlatego umowy 3-5 letnie, są najbardziej popularne i pozwalają obu stronom na dobry zarobek.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *