deweloper

7 rzeczy, które musisz wiedzieć przed rozpoczęciem współpracy z deweloperem

Planujesz zakup własnego mieszkania bezpośrednio od dewelopera? Poznań 7 cennych wskazówek, które warto znać przed rozpoczęciem współpracy!

1.    Czym jest umowa deweloperska?

Twoja współpraca z deweloperem będzie odbywać się w oparciu o umowę deweloperską. Dokument ma formę aktu notarialnego, w którym deweloper zobowiązuje się do przeniesienia na nabywcę własności nieruchomości. Obowiązkiem nabywcy wskazanym w umowie jest zapłata za tę transakcję.

2.    Czym jest umowa przeniesienia własności?

Jednak podpisanie umowy deweloperskiej nie wystarczy, aby skutecznie nabyć mieszkanie. Po zakończeniu formalności związanych z umową deweloperską podpisuje się kolejną umowę w formie aktu notarialnego – umowę przeniesienia własności.

3.    Czym jest umowa przedwstępna?

Jeśli nabywca zamierza sfinansować swoją inwestycję kredytem, przed podpisaniem umowy deweloperskiej sporządza się jeszcze umowę przedwstępną. Miewa ona formę aktu notarialnego lub zwykłego dokumentu cywilnoprawnego. Dokument obowiązuje, dopóki potencjalny nabywca nie uzyska w banku kredytu. Umowa przedwstępna zawiera szczegółowe informacje dotyczące zaliczki bądź zadatku. Pozostałe koszty ponoszone przez nabywcę wynikają już z umowy deweloperskiej.

4.    Na co zwrócić uwagę w umowie deweloperskiej?

Podpisując umowę deweloperską należy zwrócić uwagę przede wszystkim na kilka kluczowych czynników:

  • zapis o zmianie ceny mieszkania w przypadku powierzchni różniącej się nieco od zawartej w projekcie;
  • zapis o kosztach utrzymania mieszkania, a konkretnie sposobu rozliczania mediów;
  • sekwencja wypowiedzenia umowy – na przykład w przypadku nie uzyskania finansowania;
  • koszty procesu notarialnego – zapis decydujący o tym, kto je ponosi.

5.    Czy deweloper jest wiarygodny?

To dość ogólne zagadnienie, ale warto je sprawdzić. Najlepszym rozwiązaniem jest weryfikacja historii dotychczasowych inwestycji dewelopera. Wiodące firmy, na przykład działający w Trójmieście Euro Styl mogą się pochwalić pokaźną liczbą zrealizowanych inwestycji mieszkaniowych.

6.    Czy stan prawny działki nie pozostawia wątpliwości?

Stan prawny działki to bardzo ważne zagadnienie w inwestycjach mieszkaniowych. Warto sprawdzić, czy teren nie jest obciążony hipoteką lub czy inne podmioty aktualnie nie roszczą sobie do niego prawa.

7.    Czy plany zagospodarowania przestrzennego prezentują się korzystnie?

Przed podpisaniem umowy warto zapoznać się także z planem zagospodarowania przestrzennego okolice. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek, takich jak powstanie w okolicy generującej hałas trasy szybkiego ruchu w niedalekiej przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *